Jednoduchý blikač pro modelovou železnici

Již v roce 2013 jsem publikoval jednoduché zapojení blikače, který lze použít jako imitace světel železničního přejezdu. Konstrukce byla tak oblíbená, že teď přicházíme s ještě jednodušší verzí. Jedná se o zapojení astabilního klopného obvodu (multivibrátoru) složeného pouze z pasivních součástek a dvou tranzistorů.

Schéma zapojení:

blikač schéma

Po připojení napájecího napětí se začnou oba kondenzátory C1 a C2 nabíjet a tranzistory T1 a T2 se začnou otevírat. Jelikož jsou použity reálné tranzistory, které mají (vlivem nedokonalé výroby) mírně odlišné parametry, jeden z tranzistorů se otevře dříve. Za předpokladu, že se dříve otevře tranzistor Q1, kondenzátor C1 se začne vybíjet, čímž uzavře tranzistor Q2. Kondenzátor C2 se nabíjí a ještě více otevírá Q1 (kladná zpětná vazba). V okamžiku, kdy se C1 přebije na opačnou polaritu, vzroste na bázi Q2 napětí a ten se začne otevírat. Toto způsobí nabíjení kondenzátoru C1 a vybíjení C2. V tomto okamžiku se obvod skokově překlopí a na výstupu (kolektor jednoho z tranzistorů) se objeví opačná úroveň napětí. Rozsah napájecího napětí: 9-15V DC.

Osazovací plán a DPS:

Při návrhu DPS byl kladen důraz na co nejmenší rozměry, ale stále zachování THT součástek pro snadné osazení.

vrstva BOTTOM (strana pájení)

vrstva TOP (strana součástek)

Osazovací plán i DPS jsou v 600 dpi (jak vytisknout DPS naleznete v článku Jak vytisknout DPS). Skutečná velikost DPS je 22,8 x 19,3 mm.

Seznam součástek:
R1, R2 560R
R3, R4 47k
C1, C2 10uF/50V ele.
D1, D2 5mm červená LED
T1, T2 BC547

modul blikač

Tento blikač můžete u nás zakoupit jako stavebnici nebo hotový modul, odkaz: Stavebnice železniční blikač

1 komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*