Stavba elektrické koloběžky – 2. díl

Předchozí díl: Stavba elektrické koloběžky – 1. díl

Jak jsem již v minulém díle slíbil, obsahem 2. části bude kompletní rozpočet a porovnání cen s hotovou „komerční“ koloběžkou. Aktuálně mám již více jak polovinu dílů doma, koloběžku fyzicky také a na lidský pohon i nějaké desítky km najeto. Chybí mi pouze motor s regulátorem a pár baterií. Ty musím objednávat maximálně po 10 ks kvůli povolenému množství lithia, které smí být přepravováno letecky.

Jako snad jedinou konkurence schopnou koloběžku jsem nalezl MIBO e-Malaga P, která je svými parametry a konstrukcí obdobná té mé. Na koloběžce je osazena přestavbová sada od EVBIKE. V základní verzi je osazena baterií 36V 13Ah, tedy 468Wh. Shodou okolností EVBIKE staví své baterie, které pak zabuduje do identického krytu, který jsem použil i já pro stavbu baterie. Celková váha koloběžky je 22,6kg a její cena je 29.090 Kč včetně DPH. Cena samotné koloběžky MIBO Malaga je 10.690 Kč, tedy o 7.000 Kč více, než nákup mé koloběžky Olpran, tento rozdíl musím určitě do rozpočtu započítat ve prospěch koloběžky MIBO. Rozdíl je však znatelný v dojezdu na baterii. Na základní 36V 13Ah výrobce deklaruje dojezd pouze 36V. Z mých výpočtů je předpokládaný dojezd naší koloběžky 70km, ale uvidíme jak to bude v praxi.

elektrokolobezka

Kompletní rozpočet:

Díl: Cena: Kde koupeno:
BLDC motor 750-1000W, přední kolo včetně ráfku 4.270 Kč ČR – Elektrokola DH
Řídící jednotka motoru 50A Magic 1.590 Kč ČR – Elektrokola DH
Box pro řídící jednotku na rám 240 Kč CN – Aliexpress
Panasonic NCR18650B 3350 mAh – 52ks 2.756 Kč CN – Aliexpress
BMS 13S s rekuperací 35A 48V 238 Kč CN – Aliexpress
Box na akumulátor s dokovací lyžinou na rám 862 Kč CN – Aliexpress
Brzdové páčky se spínačem – 2ks 254 Kč CN – Aliexpress
Otočný akcelerátor s hallovou sondou 79 Kč CN – Aliexpress
Nabíječka 54,6V 2A 247 Kč CN – Aliexpress
Displej TK15 (měření napětí, proudu, kapacity baterie) 513 Kč CN – Aliexpress
Koloběžka Olpran A6 26/20 bílá 3.005 Kč ČR – HP Tronic
Drobný materiál (spojovák, vodiče, konektory, …) 200 Kč ČR, CN

Celkový souhrn financí je tedy 14.264 Kč za elektro-koloběžku, která svými parametry konkuruje jednou tak dražším komerčním koloběžkám. I po odečtení cenového rozdílu holých koloběžek, je cena vlastní stavby 2/3 vůči ceně koupeného kusu. Jednou z největších výhod je možnost budoucího servisu a znalostí veškerých dílů. Otevřená je i možnost následujícího upgradu.

Největší úspora peněz je na stavbě vlastní baterie. Například EVBIKE nabízí identickou baterii (stejné parametry, stejný obal) za 11.490 Kč. Nás články, BMS a obal vyjde na celkových 3.856 Kč. Pokud by si člověk chtěl započíst i čas strávený stavbou, bude koloběžka k nezaplacení, ale nic není lepšího, než pocit z dobře odvedené práce.

Pro výpočet předpokládaného dojezdu jsem zpracoval následující „kalkulačku“. Počítá podle vzorce (napětí baterie × kapacita baterie)÷(terén×(váha jezdce/100)). Napětí baterie je nominální napětí (v našem případě 48V), kapacita baterie (v našem případě 12,8Ah). Proměnná terén zde znázorňuje energii na 1km, tedy 6Wh/km při jízdě po rovině, 9Wh/km při kombinované nebo městské jízdě a 12Wh/km při jízdě lesem, případně kopcovitém terénu. Tato spotřebovaná energie je při váze jezdce 100kg. Proto energii na 1km upravuje váha jezdce / 100.

 

V následujícím díle se budeme již zabývat výrobou samotné baterie. Skládání článků do packu, jejich bodování a vysvětlíme si trochu nabíjení a funkci BMS.

Pokračování: Stavba elektrické koloběžky – 3. díl

4 komentáře

    • Dobrý den, další díl bude v průběhu listopadu, případně začátkem prosince. V 3. díle bude výroba baterie. Koloběžku bych chtěl kompletovat přes volno okolo Vánoc. Děkuji za podporu.

  1. Dobrý den chtěl jsem se zeptat je baterie odendavací?,jestli se případně může s sebou vozit náhradní a po vyčerpání přehodit.
    Děkuji a nashledanou.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*