Stavba elektrické koloběžky – 3. díl

Baterie je již hotová! Pár testovacích jízd je za námi a vše jsem neplánovaně stihl ještě před Vánoci. Na koloběžce je zatím jednotka a kabeláž „provizorně“ připevněná, ale krabička již čeká na volnou kapacitu na 3D tiskárně.

Výroba baterie:

Před výrobou baterie jsem se rozhodoval zda jít levnější cestou a nabodované baterie pouze zabalit do nějaké brašny nebo koupit krabici přímo určenou pro baterie na e-bike. Jednoznačně bylo cílem co nejvíce „profesionální“ vzhled, tak vyhrála hotová krabice. Součástí bylo veškeré příslušenství, které je k výrobě potřeba. Od nabíjecího konektoru, niklové plíšky pro články až po šrouby na přimontování k rámu. Součástí je i „dokování“ se zámkem, ze kterého lze baterii pohodlně vytáhnou, případně zamknout a zabránit tak vytažení. Celý pack se mi zdá jako velmi kvalitní výrobek, a jeho cenu beru jako opodstatněnou. Baterie jsou v šablonkách nastrkané v rozložení 13S4P (4 články paralelně a to 13x v sérii, celkově tedy 52 článků). V návodu je přímo přiložený návod jak niklové plíšky nastříhat (ty přijdou stočené v pásu, spotřebuje se asi polovina z nich).18650 nickel

Všechny baterie jsem objednával z Aliexpressu. Nejprve jsem k tomu byl trošku skeptický, jelikož většina baterií z Číny jsou padělky s nesmyslnou kapacitou. Narazil jsem tam ale na obchod GlobalPower Co., který prodává články Panasonic, nebo výborně hodnocené LiitoKala. Zkusil jsem jí tedy cestou Panasonic NCR18650B s deklarovanou kapacitou 3350 mAh. Nejdříve jsem objednal 2 kusy na zkoušku. Hned první článek, kterému jsem přeměřil kapacitu měl 3371 mAh (4,2V -> 3,1V), druhý vyšel 3367 mAh. Následně jsem potom objednal zbytek článků ve složení 5 zásilek po 10 kusech. Z nepochopitelných důvodů 4 balíčky měli dopravu letecky a jeden putoval lodí. Doprava letecky trvala 3 týdny, lodí 6 týdnů.

kapacita 18650

Následně přišlo na řadu bodování. To pro mě byla vcelku novinka, jelikož konstrukci Bodová svářečka na baterie – 1. díl jsem vyráběl pouze z důvodu vlastní baterie na ebike. Nejprve jsem si to vyzkoušel na starých bateriích, které tu mám, pak jsem šel na ostro. Jelikož je hodně důležitý přítlak, u dvou článků jsem dostatečně nepřitlačil a vzniklý oblouk mi do dvou baterií propálil díru (naštěstí jsem měl nějaké navíc). Druhá strana baterie již šla rychle a bez jediné chyby.

18650 ebike

Skládání baterií do šablony, která byla součástí krabičky.

battery ebike

Kompletní baterie, bez jedné strany šablony.

bodování baterie

Pohled a testování před přípravou na bodování niklových plíšků.

18650 spojování

Jeden z prvních pokusů o bodování. Pokus o odtržení plíšku je skoro nemožný. Následně jsem na jednotlivé články připájel vodiče vedoucí k BMS a zavřel do krabice.

elektro koloběžka

Fotografie pořízení po první jízdě o vzdálenosti 16km. Maximální rychlost byla dosažena z kopce 54 km/h, už to bylo ale poměrně nebezpečné. Po rovině dosahuji spolehlivě rychlostí okolo 42 km/h, do strmějšího kopce jsem udržoval rychlost 28 km/h (při mých 120 kg), člověk který výží 90 kg stoupal do stejného kopce rychlostí 32 km/h.

Během Vánočních svátků ještě stihl přijít „chytrý“ displej TK15, který zobrazuje napětí baterie, odebíraný proud z baterie, z těchto údajů vypočítává příkon motoru. Do displeje lze nastavit kapacitu baterie, při jízdě pak odpočítává od plné kapacity a zobrazuje tak zůstatek baterie v %, který se jinak podle napětí těžko určuje. Displej je umístěný v tištěné krabičce nad řídítky. Dost zajímavé jsou příkony motoru v různých situacích. V Řídící jednotce mám nastavený limit 25A, maximální příkon motoru je je tedy zhruba 1,3kW. Maximální proud tedy motor odebírá při jízdě do kopce, nebo při maximálních zrychlování po rovině. Ve chvíli kdy jedu po rovině rychlostí 42 km/h, motor odebírá zhruba 600W. Při pomalejší jízdě do 25km/h se příkon motoru pohybuje mezi 150-350W. Spotřeba energie, které zatím dosahuji je okolo 23 Wh/km, je to poněkud víc, ale styl jízdy „dostat z toho co nejvíc“ a pokaždé si užít ten „zátah“ elektromotoru tomu odpovídá. Klidnou jízdu bez zbytečných prudkých zrychlení určitě sníží spotřebu minimálně o 1/3.

battery tester TS15

Aktuálně je koloběžka „hotová“. Veškerá elektronika je uzavřená v plastové krabičce na rámu, kabeláž je vyvázaná společně s brzdovými lanky a koloběžka bez problému jezdí. Zatím jsem čistě na elektrický pohon najel lehce přes 30km, sám musím uznat, že výkon a celkový projev koloběžky je nad očekávání výborný. Do budoucna bych chtěl vyměnit zadní blikačky za „brzdová světla“ a dodělat Bluetooth připojení k mobilnímu telefonu a zobrazení veškerých dat v mobilní aplikaci.

elektrokoloběžkaelektro koloběžka

elektrická koloběžka

Následující a zároveň poslední díl zveřejním až na jaře (létě), kdy budu mít naježděno více kilometrů a budu vědět i přesnější dojezd. V díle bude i kompletní zhodnocení stavby a návratnost investice.

V budoucnu mě čeká i stavba další koloběžky, která bude mít obě kola 20″ a poháněné bude zadní kolo.

1 komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*