Spínač na tlesknutí s ATtiny

Občas není možnost osvětlení spínané spínačem a nebo jen z lenosti člověk chce ovládat osvětlení pomocí dvou tlesknutí. Tato konstrukce zahrnuje vše dohromady a díky řízení mikroprocesorem lze nazývat zařízení jako inteligentní.

Schéma:

spinac tlesknuti schema

Popis zapojení:

Zapojení je jednoduché, obsahuje mikrofon a jeho napájení, regulace úrovně, invertující zesilovač a mikroprocesor, který spíná relé. Rezistor R1 zajišťuje napájení pro elektretový mikrofon a keramický kondenzátor C1 odděluje stejnosměrnou složku od zesilovače. V zesilovači je použit operační zesilovač NE5534 napájený 5V stejně jako celé zapojení. Na neinvertující vstup zesilovače je pomocí odporového děliče z rezistorů R2 a R3 přivedeno referenční napětí. Na invertujícím vstupu je přes trimr P1 přiveden signál, pomocí P1 lze hrubě nastavit citlivost. R4 je zpětnovazební rezistor. Zesílený signál jde na port PB4 mikroprocesoru ATtiny85, ten signál rozeznává tak, že celou dobu sleduje úrověň signálu a podle něj nastavuje spodní hranici. Jakmile v průběhu zaznamená dvě špičky do doby 1600 ms, tak sepne na port PB3 log1 a tím i relé přes tranzistor. Při vypnutí je proces stejný.

Postup zapojení:

První na desku osadíme SMD kondenzátor C2 u mikroprocesoru ATtiny85. Dále deska obsahuje jednu drátovou propojku, tu musíme osadit nejdříve, jelikož vede pod R1, C1 a P1. Následně osazujeme od nejmenších součástek v pořadí rezistory, dioda, trimr, patice, kondenzátor, mikrofon, tranzistor, svorkovnice a relé. Osazujeme od nejmenšího z důvodu jednoduchosti, nevypadávají součástky když jsou ve vzduchu. Jakmile je deska osazená, zkontrolujeme její správnost a můžeme do patice zasadit operační zesilovač a naprogramovaný mikroprocesor. Na svorky V+ a V- připojíme stejnosměrné napájecí napětí 5V, zapojení by mělo fungovat na první pokus. Pokud je citlivost velká nebo malá, lze ji regulovat pomocí trimru P1. Relé sepneme pomocí dvojice tlesknutí a stejným způsobem také vypneme. Na relé lze připojit lampičku nebo jakýkoliv jiný spotřebič, který se svým odběrem proudu vejde do zatížitelnosti relé.

Program pro mikroprocesor: (program zatím nedostupný)

Osazovací plán:

osazovací plan spinac tlesknuti

Deska plošných spojů:

dps spinac tlesknuti

Osazovací plán i DPS jsou v 600dpi (jak vytisknout DPS naleznete v článku Jak vytisknout DPS). Skutečná velikost DPS je 49 x 32 mm.

Seznam součástek:
R11k
R220k
R310k
R41M
R51k
C1100nF ker.
C2100nF ker. SMD1206
D11N4148 (1N4007)
P1trimr 5k ležatý 10mm (4k7)
T1BC547
IC1NE5534
IC2ATtiny85
MIC1elektretový miktorov
K1šroubovací svorkovnice do DPS, RM 5mm, 3 kontakty

Objednávka:

Objednávku lze provézt pomocí emailu, více naleznete v záložce Kontakt. Veškeré ceny jsou uvedené včetně DPH.

Naprogramovaný mikroprocesor 115 Kč
Deska plošných spojů 70 Kč
Reálné fotografie:

spinac tlesknuti

4 komentáře

 1. Dobrý den,
  Chci se zeptat jaké relé je použito, protože v rozpisu součástek není uvedeno.
  A program ještě nezveřejníte?
  Přeji hezký den

  • Dobrý den,
   relé je použito SRD-12VDC-SL-C. Program zatím zveřejňovat nechystáme.
   S pozdravem, Adam z HobbyElektro.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*