Hlídač podpětí akumulátoru

Tato jednoduchá podpěťová ochrana nalezne uplatnění hlavně tam, kde je spotřebič napájen z baterie a potřebuje indikovat vybitou baterii. Při poklesu napájecího napětí pod nastavené podpěťová ochrana signalizuje pomocí LED diody.

Schéma zapojení:

hlídač podpětí schéma

Konstrukce využívá operačního zesilovače zapojeného jako komparátor napájeného přímo z baterie. Referenční napětí 3,3V na invertujícím vstupu vytváří Zenerova dioda DZ1 a rezistor R1. Trimrem P1 na neinvertujícím vstupu nastavíme napětí vybitého akumulátoru tak, aby se rozsvítila LED dioda D1, pro tu je předřadný rezistor R2. Lze použít pro menší odběr proudu nízkopříkonovou LED diodu a rezistor R2 o hodnotě 4k7. Kondenzátor C1 slouží pro vyhlazení napěťových špiček.
Díky malým rozměrům lze indikátor umístit přímo do zařízení nebo palubní desky auta. Vzhledem k malému napájecímu proudu lze indikátor zapínat se spotřebičem (několik mA).

Osazovací plán:

hlídač podpětí

Deska plošných spojů:

hlídač podpětí dps

Osazovací plán i DPS jsou 1:1 2400dpi (jak vytisknout DPS naleznete v článku Jak vytisknout DPS). Skutečná velikost DPS je 28 x 17 mm.

Seznam součástek:
R1 10k
R2 1k
P1 50k trimr víceotáčkový (T93YB)
C1 2,2uF/50V elektrolytický
DZ1 3,3V zenerova dioda
D1 5mm červená LED dioda
IC1 TL081P
Reálné fotografie:

hlídač podpětí

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*