Soft start transformátoru

Tento obvod slouží k eliminaci proudového nárazu po zapnutí, které mají induktivní zátěže jako například motory a transformátory. Soft start lze využít například v zesilovači ke spínání napájecího transformátoru. Pokud je při zapnutí průběh sinusoidy v nule, tak i 200VA transformátor dokáže vybavit spolehlivě 16A jistič.

Schéma zapojeni:

soft start schéma

Síťové napětí je přivedeno na usměrňovaní můstek M1, který usměrní napětí a nabíjí kondenzátor C2. V sérii s usměrňovaným můstkem je kondenzátor C1, kde se využívá kapacitní reaktance k omezení střídavého proudu. Rezistor R1 slouží k omezení proudového nárazu při zapnutí, protože můstek je při spuštění téměř ve zkratu. Se součástkami uvedenými ve schématu je zpoždění zapnutí cca 300ms, jeho změnu provedeme úpravou součástek C1 a C2. Zenerova dioda DZ1 slouží k omezení napětí na kondenzátoru C2, dle toho se volí i cívka relé.

Po dobu nabíjení kondenzátoru C2 proud prochází přes výkonové drátové rezistory R2 a R3 a celkové hodnotě 30R. Celková odporu je vhodná 25-100R, při vyšších hodnotách by mohlo dojít k poškození rezistorů. Hodnotu rezistorů lze upravovat dle připojené zátěže, celkový odpor 30R jsem použit pro spínání 1000VA toroidního transformátoru.

Na svorky K1 je přivedeno vstupní napětí, ze svorky K2 je připojeno výstupní zařízení. Silové cesty je dobré pocínovat z důvodu zvětšení „průřezu“ vodiče.

Osazovací plán:

soft start transformátoru

Deska plošných spojů:

soft start dps

Osazovací plán i DPS jsou 1:1 600dpi (jak vytisknout DPS naleznete v článku Jak vytisknout DPS). Skutečná velikost DPS je 73,3 x 37,4 mm.

Seznam součástek:
R1 1k/2W
R2, R3 10R/10W
C1 470nF/275VAC fóliový (275VAC minimálně)
C2 220uF/35V elektret.
DZ1 24V/1W
M1 DB107 (v pouzdře DIP)
RE1 G5L 24V
K1, K2 šroubovací svorkovnice do DPS, 2 kontakty, RM 5mm

2 komentáře

    • Dobrý den, co se týče do velikosti možná ano, ale výkonový termistor má v tomto zapojení více mínusů, než kladů. Při průtoku proudu se termistor zahřeje, pokud zařízení vypnete a opětovně zapnete, jako kdyby žádný soft start v zapojení nebyl.
      S pozdravem, Adam B.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*