Jak naprogramovat AVR pomocí LPT portu

Připojení programátoru k procesoru vypadá pak takto (procesor v nepájivém poli):

Nyní již jdeme na namotné programování. Nejdříve si vybereme procesor, který chceme programovat, jsou zde na to dvě rozbalovací nabídky v horní oblasti PonyProgu:

Teď si otevřeme program který budeme do procesoru zapisovat. Dělá se to jednoduše. V horní liště si vyhledám ikonu „Open Program Memory (FLASH) File“, na tu klikneme:

Vyskočí na nás tabulka, ve které vybereme soubor obsahující program pro procesor přeložený do strojového kódu .hex a klikneme na „Open“:

Nyní máme otevřený program pro procesor a máme vše nastavený a připojený programátor s procesorem, tak ho naprogramujeme ! Dělá se to ikonkou „Write Program Memory (FLASH)“, která je opět v horní liště:

Vyskočí na nás tabulka, kde se program ptá, jestli opravdu chcete naprogramovat toto zařízení, klikneme tedy na „Yes“. A procesor se začne programovat, takto vypadá průbeh programování:

Pokud programování proběhne bez chyb, program nás o tom informuje „pozitivní“ tabulkou, potvrdíme tlačítkem „OK“:

Nyní již máme program v procesoru, ale ještě musíme nastavit takzvané Pojistky ( fuses ). V těchto pojistkách se nastavuje třeba typ oscilátoru v procesoru, zamčení programu proti čtení a další věci. Toto poslední programování se provádí ikonkou „Configuration and Security bits“ v horní nabídce. Vyskočí na nás nastavení těchto propojek. Toto nastavení by mělo být zobrazené v každém článku. Výsledné nastavení se zapisuje do procesoru tlačítkem „Write“, nikoliv tlačítkem „OK“ !!! Takto:

Nyní už máme hotovo a procesor už je připraven pro použití v konečný aplikaci. Snad jsem tento návod napsal dost podrobně a doufám, že Vám bude užitečný. Přeji Vám mnoho zdařile naprogramovaných procesorů!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*