Jak naprogramovat AVR pomocí LPT portu

Dnes Vám předvedu jak naprogramovat AVR pomocí jednoho kabelu a čtyř odporů. Popsaný programátor je ten úplně nejjednodušší. Nejdříve než začneme se samotný programováním musíme si připravit hardware a software.
Začneme hardwarem, jak už jsem psal stačí nám k tomu kus kabelu zakončený LPT portem ( 25 pinový konektor ). Na úkor jednoduchosti má tento programátor tuto nevýhodu – musí se použít stolní počítač, protože na noteboocích LPT porty nejsou (tedy na většině nejsou). Zde je schéma zapojení LPT programátoru. Rezistory 330R jsou nutné ! Nelze je vynechat, jinak si poškodíte programovaný procesor.

Zde jsou popsaný piny LPT portu:

A takto vypadá můj hotový programátor (rezistory jsou v červené smršťovací bužírce):

Nyní již máme připravený programátor a tudíž přistupujeme k softwarové části. Ta je o trochu složitější. Jako první si musíme pořídit program pomocí, kterého budeme do procesoru zapisovat. Já používám program : PonyProg2000 , je zdarma a podporuje i více programátorů, než jen LPT programátor. Nevýhoda je, že funguje pouze pod systémem Windows XP 32bit. Jsou verze i pro Linux, ale já Linux nepoužívám, takže jsem tuto možnost nezkoušel.

Program PonyProg2000 vypadá takto:

Klikneme na „OK“ a program nás vyzve k nastavení komunikace, to opět potvrdíme tlačítkem „OK“ a klikneme na „Setup“ a následně na možnost „Interface Setup …“, viz foto:

Následně na nás vyskočí tabulka s výběrem, typu komunikace. Vybereme „Parallel“ a v rozbalovací nabídce „Avr ISP I/O“ a číslo LPT portu, na který připojujeme programátor, potvrdíme opět tlačítkem OK.

Nyní máme nastavený typ komunikace přes LPT port. Teď nás čeká připojení programátoru k procesoru. Každý procesor AVR má čtyři speciální programovací vývody „RESET, MISO, MOSI a SCK“. Na každém procesoru jsou rozmístěny někde jinde ! Pro ukázku jsem vybral procesor ATmega8, který tyto piny má rozmístěný následovně dle obrázku (červeně jsou vyznačeny programovací piny, modře pak napájení procesoru, který je taky nutné připojit , procesor se napájí 5V):

Pokračování na následující straně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*