Časovač s ATtiny2313

Tento časovač vzniknul pro osvitující jednotu na výrobu plošných spojů formou fotocesty. Čas je možný nastavovat v rozsahu 1-999 vteřin.

Schéma zapojení:

casovac s avr

Celý časovač je řízený procesorem ATtiny2313 od firmy Atmel. Procesor se stará úplně o všechno – o řízení displaye, odpočet času i spínání zátěže. Display je využitý třímístný multiplexně (maticově) zapojený. Ke konci článku budou k dispozici dva programy, jeden pro display se společnou katodou a druhý pro display se společnou anodou – toto řešení dává určitou volnost ve výběru displaye jen musím upozornit, že jednotlivé segmenty musí být vždy zapojeny tak jak je ve schématu !
Celý časovač se ovládá jednoduše pomocí třech tlačítek – Start/stop, „+“ a „-„, tlačítko Start/stop spouští, případně zastavuje odpočet času, tlačítko „+“ přidává po jedné vteřině k nastavenému času, tlačítko „-“ dělá přesný opak než „+“. Tlačítka „+“ a „-“ jsou aktivní pouze pokud neběží odpočet.
Časovač je rovněž vybaven piezo měničem, který pípá pokud časovač dosáhne konce (000). Výstup se připojuje na konektor označený jako J1. Pokud na výstup připojíte spínací relé, pamatujte, že toto relé MUSÍ mít antiparalelní diodu ! Tranzistor je provedení SMD pouzdra SO-8 vypájený ze základní desky počítače, můžete použít jakýkoliv N-MOSFET tranzistor na dostatečný proud a napětí.
Napájení je trochu kostrbaté, jak už jsem psal, časovač je určen pro osvitku, kde časově spíná UV LED diody, tyto LED diody se napájí 40V – proto to oddělené napájení. Pokud budete chtít napájení sloučit tak spojte PAD5 a PAD2 = +5V a PAD3 = GND, na konektor J1 připojíte 5V relé s antiparalelní diodou – relé bude seplé během odpočtu.

Zde jsou dva programy pro procesor, vyberte si pouze JEDEN podle použitého displaye :

Pro display se společnou katodou
Pro display se společnou anodou

Nastavení pojistek: Low – 0xE4, High – 0xDF, Extended – 0xFF.

Osazovací plán:

časovač s AVR

Deska plošných spojů:,

časovač s AVR dps

Osazovací plán i DPS jsou v 600dpi (jak vytisknout DPS naleznete v záložce Rady, návody). Skutečná velikost DPS je 41 x 57 mm.

Seznam součástek:
R1 20R
R2-R9 1k
C1 100uF/25V ele.
C2 100nF ker.
C3 1uF fólie
S1-S3 mikrospínač do DPS
IC1 ATtiny2313 + patice
LED1 7-segmentový display, 14,2mm, SA/SK, vysocesvítivý
T1 tranzistor SMD SO-8
J1 konektor se zámkem do DPS, 2,54mm, dvoupinový, 90°
SG1 piezoměnič, max. 40mA !!!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*