Sluchátkový zesilovač s OPA627

Ukázka konstrukce kvalitního a výkonového sluchátkového zesilovače s vysokorychlostním bufferem BUF634 a operačním zesilovačem OPA627.

Vše začalo tím, že jsem si koupil nová, kvalitní sluchátka do uší. Brzy jsem však narazil na problém v nedostatečném výkonu přenosného multimediálního přehrávače, který jsem do té doby používal pouze ve spojení s levnými čínskými sluchátky. Výsledkem je konstrukce kvalitního sluchátkového zesilovače s továrním designem, jehož základem jsou součástky BUF634 a OPA627, zajišťující dosažení velmi dobrých parametrů. Zesilovač pracuje ve třídě A s výstupním výkonem kolem 15 mW při 32 ohm sluchátkách, což je pro jejich plné vybuzení více než dostatečný výkon.

sluchátkový zesilovač

BUF634 je vysokorychlostní buffer s jednotkovým ziskem v otevřené smyčce, který lze použít ve zpětné vazbě operačních zesilovačů s cílem zvýšení výstupního proudu, eliminace tepelné zpětné vazby a celkového zlepšení kapacitní zátěž budiče.

Základní vlastnosti BUF634:OPA627

 • Výstupní proud až 250 mA
 • Rychlost přeběhu vyšší než 2000V/µs
 • Pinově konfigurovatelné pásmo od 30 do 180 MHz
 • Vlastní proud obvodu nepřekračuje 1,5mA (při 30MHz BW)
 • Napájecí napětí v rozsahu od ±2,25 do ±18 V
 • Integrovaný proudový limitér
 • Zabudovaná ochrana před přehřátím
 • Dostupný v provedení DIP-8, SO-8, TO-220-5 či DDPAK-5

BUF634

Druhý základním prvkem sluchátkového zesilovače je špičkový operační zesilovač OPA627 firmy Texas Instruments, který patří do kategorie obvodů s FET vstupy a vyznačuje se velmi nízkým šumem, nízkým napěťovým offsetem a velkou šířkou pásma.

Základní vlastnosti OPA627:

 • Velice nízký vlastní šum: 4,5nV/Hz při 10kHz
 • Velmi nízké VOS: 100µV max.
 • Teplotní drift pouze 0,8µV/°C max.
 • IB max. 5pA
 • Stabilní při jednotkovém zesílení

OPA627

Obvod zesilovače je napájen ze síťového zdroje 15V, které jsou vyhlazené pomocí 2 × 1000uF kondenzátory. Rovněž je možné použít pro napájení například 14V/500mA adaptér či akumulátor. Pro nastavení hlasitosti byl zvolen kvalitní logaritmický potenciometr značky Alps, který zaručuje minimální šum a poruchy při změně hodnoty.

schéma sluchátkový zesilovač

Umělé země je dosaženo použitím oboustranné desky s plošnými spoji a celkový design podtrhuje rovněž použitý 6,3mm sluchátkový konektor Neutrik. Není snad třeba ani zdůrazňovat, že zárukou kvality a dlouhé životnosti je také použití kvalitní kondenzátorů. Do těchto zesilovačů v žádném případě nepatří levné kondenzátory z maloobchodu, ale například typ Rubycon Black Gate, jako v tomto případě.

sluchátkový zesilovač

Na zadní straně zesilovače jsou kromě vstupních konektorů umístěny i přímé výstupy, určené například pro připojení výkonového zesilovače ve zvukové sestavě. Tím je možné ponechat sestavu beze změny a pouze do ní vřadit uvedený zesilovač, který má vlastní regulaci hlasitosti pomocí potenciometru na předním panelu.

Při potřebě vyššího výstupního výkonu je možné obvody BUF634 osadit přiměřeným chladičem. Celý zesilovač je umístěn ve standardní plastové krabičce z ABS s hliníkovým předním a zadním panelem.

Odkazy a download:

Domovská stránka autora

OPA627 – Precision High-Speed Difet(R) Operational Amplifiers

Původní odkaz: http://pandatron.cz/?3016&sluchatkovy_zesilovac_s_opa627

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*