Policejní blikač s nastavitelným efektem

Již v minulosti jsem jednu konstrukci „policejního blikače“ zveřejňoval, ale jednalo se spíše o ukázku vícenásobného použití klopných obvodů a práce s tranzistory. Jednalo se o Policejní blikač s tranzistory z roku 2014. Tento blikač je více sofistikovanější a je v něm použit mikroprocesor ATtiny85 od výrobce ATMEL. Díky tomu lze kombinovat více efektů a přepínat mezi nimi.

Tento světelný efekt nesmí být používán na veřejných komunikacích v České republice, slouží pouze pro tuning úpravy, které nebudou provozovány na veřejných komunikacích. Lze využít pro modely železnice nebo osvětlení RC modelu auta.

police strobo schema

Popis zapojení:

Srdcem zapojení je již zmíněný mikroprocesor ATtiny85. Využito je na něm 5 pinů, dva k napájení, 2 jako digitální výstupy a jeden jako analogový vstup. Změna režimů se tedy provádí otočením potenciometru. Při konstrukci jsem zvažoval použít rotační enkodér, ale zbytečně by to tak jednoduché zapojení ztěžovalo a bylo by obtížné nastavit požadovaný režim za jízdy. Takto lze nastavit požadovaný režim ještě před zapnutím napájení. Na desce jsou pak osazené 2 LED diody, které přesně kopírují stav výstupu, slouží tedy jako indikační uvnitř vozidla. Zařízení obsahuje 5V stabilizátor pro napájení mikroprocesoru, je tak možné použít napájení napětí od 7V do 34V (vhodné pro 12V i 24V palubní síť). Na vstupu napájení je osazená usměrňovací dioda proti nechtěnému přepólování.

Design plošného spoje je navržen pro montáž na panel. Na přední straně je napájecí konektor (lze ho vypustit a připojit napájení přímo), hlavní vypínač (lze nahradit propojkou pro trvalé zapnutí), indikační LED diody a potenciometr pro nastavení režimu efektu. Na zadní straně je svorkovnice pro připojení optických modulů se společným napájecím +, následně dvě ovládané -. Osazené tranzistory mají maximální protékající proud 30A, ale s ohledem na zapojení a nepřítomnost chladiče lze spínat zátěž maximálně 5A na jeden kanál, celkově tedy 10A.

V aktuální verzi programu jsou 4 světelné efekty, u kterých jsem posoudil, že jsou nejpoužívanější.

Efekt 1 – oba výstupy současně blikají dvojblikem, pak následuje mezera a efekt se znovu opakuje.

policejni blikac

Efekt 2 – výstupy se rychle střídají, mezi střídáním je krátká mezera, která způsobuje „strobo“ efekt.

režim led 2

Efekt 3 – nejpoužívanější efekt, kdy jeden výstup 2x blikne, pak 2x blikne druhý, cyklus se stále dokola opakuje.

Efekt 4 – v tomto režimu jsou výstupy ovládány pomocí PWM modulace, každý výstup je pozvolna rozsvícen a zase zhasnut, následně pak druhý výstup, efekt imituje použití klasických žárovek.

Plošný spoj a osazovací plán:

policejní stroboskop dps

policejní blikač osazení

Osazovací plán i DPS jsou 1:1 600dpi (jak vytisknout DPS naleznete v článku Jak vytisknout DPS). Skutečná velikost DPS je 64 x 35 mm.

Seznam součástek:

C1, C2, C5 100nF keramický
C3 220uF/25V elektretový
C4 10uF/16V elektretový
D1 1N5408
IO1 7805 (5V stabilizátor)
R1, R2 10R
R3, R4 330R
R5 10k potenciometr lineární
D2, D3 LED dioda 5mm 20mA
T1, T2 BUZ11 tranzistor unipolární
IO2 ATtiny85 mikroprocesor
PAD4-6 svorkovnice rozteč 5mm

 

Tento modul je možné zakoupit jako stavebnici nebo hotový modul za 338 Kč včetně DPH. Samostatný naprogramovaný mikroprocesor za 115 Kč nebo DPS za 70 Kč.
V případě zájmu nás kontaktujte pomocí emailové adresy info@hobbyelektro.eu.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*