Kodový zámek s AVR

Dnes vám představím kódový zámek řízený mikroprocesorem od firmy Atmel, konkrétně se jedná o ATtiny2313. Toto zapojení se hodí třeba na jednoduché zabezpečení dveří, branek, vrátek atd. Schéma je velmi jednoduché, protože se o vše stará mikroprocesor. Vhodné pro začátečníky, kteří začínají v programovací branži. Kódový zámek obsahuje pětimístný číselný kód, zadávaný digitální číselnou klávesnicí 3×4 tlačítka.

Schéma zapojení:

kódový zámek schéma

Na výstup jsou vyvedeny spínací tak i rozpínací kontakty relé. Použité relé je schopno dát max. proud kontaktem 1A (při potřebě vyššího proud je možno relé vyměnit za silnější). Zařízení obsahuje dvojici indikačních LED diod – zelenou a červenou. Červená indikuje zavřený/zabezpečený stav a také špatný zadaný kód. Zelená naopak indikuje otevřený stav (sepnuté relé). Zařízení má možnost změnu kódu. Změnu kódu provedete následujícím způsobem: přidržíte „hvězdičku“ cca 3 sekundy, následně problikne zelená LED (ale relé nesepne), zadáte starý kód, pokud je kód správný opět problikne zelená LED (pokud je špatný – 3x zabliká červená LED) a nyní můžete zadat nový vstupní kód, aktualizaci kódu zařízení indikuje probliknutím zelené LED. Kód je uložen v interní EEPROM paměti mikroprocesoru, takže si nastavený kód uchová i po vypnutí napájení (z výroby je kód nastavený na „1 2 3 4 5“).

Další výhodou zařízení je možnost časovače. Při propojení propojky „SL2“ je zapnut časovač, který při správně napsaném kódu přidrží relé na určitý časový úsek a následně opět zavře (z výroby je časovač nastaven na 5s). To je asi vše z hlediska funkčnosti. Na konektor „SL1“ se připojuje samotná klávesnice. Klávesnice je 3×4 tlačítka zapojena multiplexně. Zařízení lze napájet stejnosměrným nebo střídavým proudem. Při použití stejnosměrného napájení je možný rozsah 7-30V. Při použití střídavého napájení je rozsah omezen na 5-20V. Maximální odběr zařízení je cca 60mA (většinu odebírá relé).

Zde je program pro mikrokontrolér přeložený do .hex (jak Naprogramovat AVR naleznete v záložce Rady,návody) : program.hex 
Musíte také naprogramovat EEPROM paměť, zde je program pro EEPROM : program.eep

Osazovací plán:

kódový zámek

Deska plošných spojů:

kódový zámek dps

Osazovací plán i DPS jsou v 300dpi (jak vytisknout DPS naleznete v záložce Rady,návody). Skutečná velikost DPS je 70 x 85 mm.

Seznam součástek:
R1 330R
R2 1k
C1 100nF ker.
C2 220uF/35V ele.
C3 220uF/35V ele
C4 100nF ker.
C5 100nF SMD1205
LED1 červená 20mA
LED2 zelená 20mA
IC1 7805
IC2 ATtiny2313 + program
D1 1N4148
B1 Usm. můstek DIP4
K1 Relé s dvěmi přepínacími kontakty
T1 BC547
X1 svorkovnice RM=5mm 2 kontakty
X2 svorkovnice RM=5mm 3 kontakty
SL1 7pin konektor
SL2 zkratovací propojka
Reálné fotografie:

kódový zámek 1kódový zámek 1kódový zámek 1

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*