Digitální počítadlo

Tento digitální čítač (počítadlo) je vhodné třeba pro počítání závitů na navíječce, projetých výrobků na páse atd. Konstrukce počítá impulzy přivedené na její vstup a zobrazuje je na LED sedmisegmentovém displayi. Konstrukce je vhodná i pro začátečníky, v sobě neukrývá žádné záludnosti a funguje na první zapnutí.

Schéma zapojení:

digitalni pocitadlo schema

Konstrukce využívá integrovaných obvodů 4026. Ty v sobě ukrývají jak čítač impulzů tak i převodník na sedmisegmentový displaye. Displaye jsou se společnou katodou, nemultiplexní ( maticově zapojené ). Počítadlo obsahuje čtyři shodné části, vstupní impulzy jsou zavedeny do nejnižšího řádu. Další řád je připojen na dekadický výstup ( 5.pin ) předchozího řádu, z toho vzniká výhoda, můžete se poskládat kolik chcete řádů. Mé počítadlo počítá do 9999, protože je určeno k navíječce závitů a tam to bohatě stačí.
Na vstupu je optočlen, který odděluje vstup od vstupu CLK integrovaných obvodů, už několikrát se mi stalo, že jsem odpálil IO nejnižšího řádu, právě z důvodu překmitů na vstupu.
Deska plošných spojů je oboustranná, protože to nešlo udělat na jednostrannou ( bylo by tam strašně propojek ). Výrobci integrovaných obvodů to dělají snad schválně, neboť se vždy alespoň jedna cesta kříží s jinou. Můžete si to zkusit.
Celé zařízení se může napájet 7-30V, ale při napájení více jak 25V je nutno změnit kondenzátor „C3“, za kondenzátor 100uF/35V. Nedoporučuji napájet konstrukci vyšším napětím než 20V, protože pak budou vznikat velké tepelné ztráty na stabilizátoru ( IC5 ). Idelání napájení je 12V.

Ještě upozornění, jelikož se využívá CMOS integrovaných obvodů, tak je nutno s těmito obvody zacházet velmi opatrně, aby se nezničily statickou elektřinou. To znamená, že obvody nesmíte brát volně do ruky a v žádném případě je nesmíte pájet trafopájkou !!!

Osazovací plán:

digitální počítadlo

Deska plošných spojů – vrchní vrstva (top):

digitální počítadlo dps

Deska plošných spojů – spodní vrstva (bottom):

digitální počítadlo dps

Osazovací plán i DPS jsou 1:1 600dpi (jak vytisknout DPS naleznete v článku Jak vytisknout DPS). Skutečná velikost DPS je 76,1 x 44,1 mm.

Seznam součástek:

R1 1k
R2 10k
R3 330R
C1 100nF/keramický
C2, C3 100uF/25V elektretový
IC1-IC4 4026 CMOS
IC5 7805/1A
OK1 PC817
DIS1-DIS4 LED sedmisegmentový, výška znaku 14,2mm, společná katoda (SK)
X1-X3 konektor 2 pin, 2,54mm
Reálné fotografie:

digitální počítadlo

2 komentáře

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*