Automatické vypnutí 3D tiskárny

Tento modul využije jistě každý, kdo pravidelně tiskne na 3D tiskárně. Výtisk je již hotov, ale tiskárna je stále zapnutá. Je již noc, případně se Vám nechce k tiskárně vstávat. Modul po dokončení tisku odpojí tiskárnu od napájení. Zapojení stačí vřadit do primární strany napájecího zdroje, připojit 12V nebo 24V přímo ze zdroje a následně připojit vodič z hotendu nebo heatbedu, který dává modulu signál o chodu zařízení.

Schéma zapojení:

automatické vypnutí 3D tiskárny

Popis zapojení:

Modul je napájený stejnosměrným napětím z napájecího zdroje pro 3D tiskárnu. Zapojení obsahuje stabilizátor napětí na 5V pro napájení mikroprocesoru. Napájecí napětí musí být dle osazeného relé (standardně 12V a 24V). Ihned po přivedení napájení sepne relé REL1, které přidrží napájení pro hlavní zdroj, k zapojení je tedy nutné připojit tlačítko nebo vypínač na 230V. Od té doby mikroprocesor časuje 5 minut, po uplynutí rozepne relé a odpojí napájení pro zdroj. Pokud na vstup „HEAT“ připojíte ovládací pin pro hotend nebo heatbed, časovač se resetuje. V praxi to znamená to, že v průběhu tisku ti časovač neustále resetován, ale po skončení tisku časovač dočasuje a vypne napájení pro tiskárnu. Další zapnutí se provede stiskem tlačítka, které překlene kontakty relé, zdroj zapne, modul sepne relé a znovu dokola. LED dioda signalizuje časování modulu. Dioda svítí, pokud poslední impulz přišel před méně než 10s, pokud dioda bliká, již modul časuje k vypnutí.

Osazovací plán a DPS:

auto power off 3D

3D print autoOFFSpodní vrstvaplošný spoj vypnutí 3D tiskárnyVrchní vrstva

Osazovací plán i DPS jsou 1:1 600dpi (jak vytisknout DPS naleznete v článku Jak vytisknout DPS). Skutečná velikost DPS je 46,0 x 33,6 mm. Předlohy DPS jsou vždy z pohledové strany, vlevo spodní vrstva (bottom), vpravo horní vrstva (top).

zapojení 3D tiskárny

Připojení k 3D tiskárně provedeme dle výše uvedeného obrázku. Zelený vodič je + pól napájení topného tělíska hotendu nebo napájení heatbedu. Napájení se připojí paralelně k napájení desky 3D tiskárny. Repozitář s kompletním projektem je k dispozici zde: https://github.com/hobbyelektro/3d_printer_automatic_shutdown. Pokud potřebujete poradit s připojením k Vaší 3D tiskárně, neváhejte nás kontaktovat a my připravíme návod pro připojení dle Vašich požadavků.

Reálné fotografie:
3d_autooff_img13d_autooff_img2

3d shutdown timer

Seznam součástek:
C1, C3100nF keramický SMD 1206
C2100uF/35V elektrolytický
D11N4148
D2LED dioda 3mm
D35V1 zenerova dioda
R11k
R2330R
R333k (12V), 47k (24V)
R422k (12V), 12k (24V)
T1BC547
IO17805 (5V stabilizátor)
IO2ATtiny85 + program
REL1Finder 40.52S (12/24V)
K1, K2šroubovací svorkovnice 2pin RM5
K3šroubovací svorkovnice 3pin RM5
Objednávka:

Objednávku lze nově provádět pomocí eshopu, odkazy na produkty jsou v následující tabulce. Veškeré ceny jsou uvedené včetně DPH.

Hotový a odzkoušený modul Modul automatické vypnutí 3D tiskárny
Stavebnice 361 Kč
Naprogramovaný mikroprocesor 115 Kč
Deska plošných spojů DPS Automatické vypnutí 3D tiskárny

I sell on Tindie

4 komentáře

    • Dobrý den, ano k této tiskárně lze modul připojit. Na email jsem odeslal návod pro připojení ke zmíněné tiskárně. Adam – Hobbyelektro.

    • Hello, look at the picture in the article. Connect the red wire to the V + power supply. Connect the dark blue wire to the V- (COM) power supply. Connect the yellow (green in the picture) wire to the output for the hotend or heatbed. Connect the black wires as the image.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*