Stavba MPCNC frézky – 1. díl

Po dlouhé době přicházíme zase s nějakým větším projektem na zimu. Minulý rok to byla Stavba elektrické koloběžky – 1. díl, tentokrát to bude CNC frézka, přesněji MPCNC („mostly printed CNC“) z komponentů 3D tiskárny. Již v minulosti pro jednoho rodinného příslušníka řešil frézování DTD dílců (dřevotříska), pro sériovou výrobu sedaček. Komerční zakázka, která se aktuálně využívá není nijak ekonomicky výhodná, 10% ceny tvoří materiál, 90% práce stroje + náročná doprava. Nastal tedy čas postavit stroj vlastní a dílce si frézovat svépomocí. Předem bych chtěl upozornit, že se nejedná o žádný profi stroj, ale o hobby zařízení, kde není kladen důraz na vysokou přesnost! Podle toho je i vybraná konstrukce.

mpcnc ideas

Na výše uvedeném obrázku zobrazen typ konstrukce, zdroj: https://forum.v1engineering.com

Stroj je navržený tak, aby byl schopen zpracovávat 1/4 DTD desky, tedy rozměr 1400 x 1035 mm (celá deska má rozměr 2800 x 2070 mm). Pro tento rozměr nejlépe vyhoví konstrukce typu „MPCNC„, rozměr je počítaný pro plochu 1440 x 1075 mm. Pro pojezdy jsou využity nerezové trubky o rozměru 25 x 2 mm, po kterých jezdí ložiska 608-2RS v domcích vytištěných na 3D tiskárně. Posuv je zde řešen pomocí řemenu GT2 a šířce 10mm. Pro osu Z je pro posuv využitá trapézová závitová tyč. Jako vřeteno je uvažována ruční frézka Makita RT0700C. Na rozdíl od původní konstrukce bych chtěl upravit osu Z, kde by byl ložiskový domek a jeho spojení pomocí L profilu. Tento díl však píšu na začátku konstrukce, kdy mám připravené plastové komponenty a tyče, tak v průběhu stavby uvidím, jaké změny zde zapracuji.

Teď už k samotné konstrukci. Jako v každém prvním díle probereme nejdřív rozpočet a ceny jednotlivých dílů. Tento seznam slouží i jakou souhrn všech dílů.

NázevCena/ksPočet kusůCena
Trubka 25×2 AISI 304 – 1744 mm191,86 Kč2 ks383,72 Kč
Trubka 25×2 AISI 304 – 1689 mm185,81 Kč1 ks185,81 Kč
Trubka 25×2 AISI 304 – 1388 mm152,70 Kč2 ks305,40 Kč
Trubka 25×2 AISI 304 – 1333 mm146,65 Kč1 ks146,65 Kč
Trubka 25×2 AISI 304 – 290 mm31,90 Kč2 ks63,80 Kč
Trubka 25×2 AISI 304 – 39 mm4,29 Kč4 ks17,16 Kč
Ložisko 608-2RS10,74 Kč45 ks483,30 Kč
Řemen GT2 10mm32,00 Kč7 m224,00 Kč
Řemenička GT2, 10mm, 16 zubů, osa 5mm19,90 Kč4 ks79,60 Kč
Ložisko GT2, 10mm, 20 zubů10,61 Kč8 ks84,88 Kč
Krokový motor NEMA 17 – 48mm 59Ncm347,00 Kč5 ks1735,00 Kč
Trapézový šroub TR8x2 – 150mm + matice119,00 Kč1 ks119,00 Kč
Pružná spojka 5/8 mm22,16 Kč1 ks22,16 Kč
Šroub M8x40 A2 DIN 9312,94 Kč46 ks135,24 Kč
Matice M8 A2 DIN 985 samojistná0,95 Kč46 ks43,70 Kč
Šroub M5x30 A2 DIN 9331,32 Kč65 ks85,80 Kč
Matice M5 A2 DIN 985 samojistná0,42 Kč65 ks27,30 Kč
Šroub M3x10 A2 DIN 9331,32 Kč24 ks85,80 Kč
Napájecí zdroj 24V 100W760 Kč1 ks760 Kč
Plastové díly (z 3D tiskárny)490 Kč2,2 kg1078 Kč

Celková cena takto nakonfigurovaného CNC je 6066 Kč včetně DPH + vřeteno (dle libosti).

Tištěné díly

Veškeré díly jsou ke stažení v následujícím odkazu: https://www.thingiverse.com/thing:4550789. Počet dílů a jejich parametry naleznete v tomto odkazu: https://docs.v1engineering.com/mpcnc/PParts/.

Nerezové trubky

Jako posuvy i rám jsou zde použity trubky o průměru 25mm. Zvolil jsem nerezové trubky o tloušťce stěny 2mm, jde tedy o velmi pevné vedení a na krátké vzdálenosti by mohli vytvořit hodně pevnou konstrukci. Trubky jsem kupoval v 6m délce, na tuto konstrukci bylo potřeba 12m (celkem potřeba asi 10,5m). Byl jsem v údivu, když jsem zjistil, že jsou trubky poměrně rovné a po celé délce mají stejný rozměr na setinu milimetru. Trubky jsem řezal na pásové pile na kov. Veškeré rozměry a délky tyčí lze vypočítat podle kalkulačky na webu autora: https://docs.v1engineering.com/mpcnc/calculator/.

Montáž nožiček

Jako první si připravíme nařezané nejkratší tyče, které zasuneme do spodních úchytů (Feet_F_Primo.stl). Díly jsou kreslené s minimální vůlí, proto tyče jdou poměrně ztuha zasunout. Můžeme si pomoci například plochým šroubovákem, který zasuneme do drážky a tím nožičku povolíme. Jakmile jsou tyče v nožičkách, můžeme objímku stáhnout pomocí šroubu M5x30 a matice.

mpcnc legs

Následně vložíme matici M5 do dílu (Corner_Leg_Lock_F_Primo.stl), kterou je potřeba důkladně zatlačit. Pokud tak neučiníte, může se při dotahování matice v pouzdře protočit a zničíte si tak výtisk (jednou se mi tak stalo). Takto připravený díl přiložíme na spodní držák tyče (Corner_Bottom_F_Primo/Mirrored.stl) a přišroubujeme skrz do předpřipravené matice šroubem M5x30. Veškeré díly je nutné dotahovat s citem aby nedošlo k poškození plastových dílů. Pokud použijete samojistící matice, nemusíte mít strach z povolení šroubů.

mpcnc supportmpcnc

 

Následně takto připravenou sestavu nasadíme na spodní část nožičky s trubkou. V tomto kroku to chtělo opravdu hodně síly a je nutné trubku zastrčit až na konec dílce, jinak by každá nožička byla jinak vysoká. Pokud by nebylo možné tento díl složit v ruce, lze si pomoct svěrákem. Objímku je pak nutné zajistit šroubem M5x30. Následně bude celá sestava nožičky vypadat takto (4x):

mpcnc parts

Pro tento díl již to bude konec. V následujícím díle si smontujeme celý rám a pojezdy pro osy X a Y. Sledujte nás!

Pro tento typ CNC jsme schopni zajistit veškeré díly v požadovaných délkách.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*