Hobby Elektro Elektronické konstrukce

Digitální počítadlo

Toto počítadlo je vhodné třeba pro počítání závitů na navíječce, projetých výrobků atd. Konstrukce počítá impulzy přivedené na její vstup a zobrazuje je na LED sedmisegmentovém displayi. Konstrukce je vhodná i pro začátečnky, v sobě neukrývá žádné záludnosti a funguje na první zapnutí.

Schéma :

schéma


Konstrukce využívá integrovaných obvodů 4026. Ty v sobě ukrývají jak čítač impulzů tak i převodník na sedmisegmentový displaye. Displaye jsou se společnou katodou, nemultiplexní ( maticově zapojené ). Počítadlo obsahuje čtyři shodné části, vstupní impulzy jsou zavedeny do nejnižšího řádu. Další řád je připojen na dekadický výstup ( 5.pin ) předchozího řádu, z toho vzniká výhoda, můžete se poskládat kolik chcete řádů. Mé počítadlo počítá do 9999, protože je určeno k navíječce závitů a tam to bohatě stačí.
Na vstupu je optočlen, který odděluje vstup od vstupu CLK integrovaných obvodů, už několikrát se mi stalo, že jsem odpálil IO nejnižšího řádu, právě z důvodu překmitů na vstupu.
Deska plošných spojů je oboustranná, protože to nešlo udělat na jednostrannou ( bylo by tam strašně propojek ). Výrobci integrovaných obvodů to dělají snad schválně, neboť se vždy alespoň jedna cesta kříží s jinou. Můžete si to zkusit.
Celé zařízení se může napájet 7-30V, ale při napájení více jak 25V je nutno změnit kondenzátor "C3", za kondenzátor 100uF/35V. Nedoporučuji napájet konstrukci vyšším napětím než 20V, protože pak budou vznikat velké tepelné ztráty na stabilizátoru ( IC5 ). Idelání napájení je 12V.

Ještě upozornění, jelikož se využívá CMOS integrovaných obvodů, tak je nutno s těmito obvody zacházet velmi opatrně, aby se nezničily statickou elektřinou. To znamená, že obvody nesmíte brát volně do ruky a v žádném případě je nesmíte pájet trafopájkou !!!

Osazovací plán:

osaz

Deska plošných spojů - vrchní strana

DPS

Deska plošných spojů - spodní strana

DPS

Osazovací plán i DPS jsou 1:1 600dpi (jak vytisknout DPS naleznete v záložce Rady, návody). Skutečná velikost DPS je 76,1 x 44,1 mm.

Seznam součástek:
R11k
R210k
R3330R
C1100nF ker.
C2,C3100uF/25V ele.
IC1-IC44026 CMOS
IC57805 - TO220
OK1PC817
DIS1-DIS4LED sedmisegmentový, výška znaku : 14,2mm, společná katoda ( SK ), vysocesvítivý
X1-X3konektor 2pin

Reálné fotografie:

foto01
foto02

Novinky
23. červenec 2018

Zobrazení měřených teplot v internetu.
Číst více

16. červen 2016

Řídící jednotka do koloběžky.
Číst více

Kontakt

V případě jakéhokoli dotazu nás neváhejte kontaktovat, na Vaši otázku se budeme snažit co nejrychleji odpovědět.